Dodaj do ulubionych| Dodaj zakładkę: | | |  Other
UWAGA! Program nie posiada najnowszych kolorów DMC oraz Ariadny.

Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem", czyli jak powstawał największy, ręcznie wykonany haft krzyżykowy świata.


    Kopiowanie treści i obrazów jest dozwolone tylko wraz z podaniem źródła skąd pochodzą. Można też odwoływać się do treści przez podanie linka lub umieszczenie tej strony w ramce HTML.

Gdzie można zobaczyć haft:
Od lipca 2020 r haft przebywa w Szkole Podstawowej nr 2 im. Polskich Noblistów w Pajęcznie.

Co to jest projekt "Bitwa pod Grunwaldem"?

    "Bitwa pod Grunwaldem", czy prościej "Bitwa" to nazwa spontanicznego projektu polegającego na wyhaftowaniu haftem krzyżykowym obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" naturalnej wielkości.
    Pomysłodawcami są Pani Janina Panek oraz Adam Panek z Działoszyna. Inspiracja przyszła od Pana Adama, który obserwując Panią Janinę podczas haftowania zażartował 'Tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś "Bitwę pod Grunwaldem"'. Tak się zaczęło. Zalążek zwariowanej myśli, których wiele nie dostrzega nigdy światła dziennego w sprawnym wykonaniu organizatorów nabrał realnych kształtów.
    Projekt zbiegł się z nadchodzącym 600-leciem Bitwy, a dzień 15 lipca 2010 roku został ustalony jako granica czasowa, do której należy zdążyć z finałem prac.
    "Bitwa pod Grunwaldem" jest jednym z najbardziej znanych, wartościowych i rozpoznawalnych malowideł polskich. Charakteryzuje się też ogromnymi wymiarami. Jego autor, Jan Matejko, uwiecznił w nim sceny jednej z największych średniowiecznych bitew Europy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi siłami polsko-litewskimi oraz z mniej licznymi posiłkami ruskimi, mołdawskimi, czeskimi i tatarskimi.
    Niniejsza strona to pamiątka wyczynu i zestaw informacji o wspomnianym dziele. A warto o tym pisać, bo powstający haft jest pod wieloma względami wyjątkowy.


Bitwa pod Grunwaldem

Podstawowe dane o hafcie "Bitwa pod Grunwaldem"

    Wzór haftu składa się z 50 części, ale na samym dole obrazu części są ponad trzykrotnie niższe niż pozostałe dlatego zostały podczas haftowania połączone na jednym kawałku kanwy z częściami sąsiadującymi od góry. Fragmentów, z których będzie złożony obraz jest więc 40.

Podział wzoru na części
Bitwa pod Grunwaldem - siatka

"Bitwa" w liczbach:
Przewidywany rozmiar haftu9,87 m x 4,26 m
Rzeczywisty rozmiar haftu9,20 x 4,05 m
Rozmiar wzoru4304 x 1835 krzyżyków (7 897 840)
Objętość wzoruWzór składa się z 50 książek o objętości od 20 do 77 stron (razem: 3 270 stron) nie licząc legend i okładek.
Liczba kolorów:220
Przeciętna liczba kolorów w jednej części:100
Teoretyczna długość zużytych nici:150 km
Użyta mulinaAnchor (w niewielkim stopniu użyto zamienników Anchora)
Czas przygotowania prac:6 miesięcy (czerwiec 2008 - grudzień 2008)
Czas powstawania haftu:1 rok 9 miesięcy (grudzień 2008 - sierpnień 2010)
Czas powstawania wzoru:1 rok 3 miesiące (listopad 2008 - luty 2010)
Szacunkowy realny czas haftowania:ok. 4,5 roboczolat
Szacunkowy koszt pracy (wszyscy pracowali za darmo) i tylko pracy. Ceny dzieła nie da się w chwili obecnej oszacować:310 tys. zł1 (ponad 2,84 kg czystego złota wg. kursu z dnia 30 lipca 2010)
1 - obliczone przy założeniu kosztu pracy na poziomie 1800 zł miesięcznie i wykonaniu przez dosyć sprawnego hafciarza. Brany pod uwagę był czas haftowania a nie liczba krzyżyków.

    Wzór zaprojektował Grzegorz Żochowski przy użyciu programu HaftiX. Wszystkie części wzoru powstały za jednym zamachem, co wraz z próbami i przygotowaniem zdjęcia zajęło kilka dni, lecz nie były one zoptymalizowane. Każdy fragment był następnie ręcznie upraszczany i poprawiany. Trwało to etapami przez kilkanaście miesięcy ale dało oszczędność czasu haftowania rzędu przynajmniej miesiąca na jedną część. Średnie zmniejszenie liczby kolorów po ręcznej edycji wzoru wyniosło ok. 90 spadając do średnio 100 kolorów na część.

    Zarówno wzór jak i niektóre fragmenty haftu powstawały "po godzinach", gdyż część osób uczestniczących w projekcie pracuje zawodowo i ma obowiązki związane z życiem rodzinnym.

Kalendarium

    czerwiec 2008 roku - Pan Adam Panek zwraca się do Grzegorza Żochowskiego, autora programu HaftiX, z prośbą o przygotowanie wzoru do "Bitwy". W najbliższych dniach ma miejsce pierwsza próba przetworzenia znalezionego w Internecie zdjęcia obrazu na wzór haftu. Ma ona na celu sprawdzenie możliwości pogramu HaftiX a nie przygotowanie wzoru. Wiadomym jest od początku, że nie ma ogólnie dostępnych zdjęć wystarczającej jakości by użyć ich do tego celu, a nie warto angażować się wyszywanie giganta wiedząc, że nie można go zrobić zadowalająco. Rozpoczyna się poszukiwanie innych możliwości zdobycia lub samodzielnego wykonania zdjęcia.

    lipiec - wrzesień 2008 roku - trwa poszukiwanie i wybór dostawcy materiałów (kanwa, nici). Skala przedsięwzięcia bardzo przerasta możliwości własne organizatorów. Dlatego poszukiwany jest producent nici, który w zamian za materiały będzie uznany za oficjalnego sponsora projektu. Prowadzone są rozmowy i negocjacje z jednym z nich.
    Zostaje zakupiona reprodukcja "Bitwy" w formie elektronicznej.
    Działające przy Domu Kultury z Działoszynie kółko "Penelopa" ogłosiło konkurs na haft krzyżykowy. Spośród uczestników wyłania się pierwsza grupa osób deklarujących chęć wyszycia fragmentów obrazu.

    październik 2008 roku - Wymaganiem sponsora jest przygotowanie próbki wzorów i haftów. Powstają pierwsze części wzoru. Sponsor otrzymuje je, oraz inne, wymagane przez niego, informacje. Zwraca uwagę na niezgodność kolorystyczną jednego z elementów obrazu z oryginałem i wstrzymuje swoje wsparcie. Uwaga była słuszna - analiza zakupionego zdjęcia wskazuje na nieudolną modyfikację w jakimś programie graficznym. Pierwsze egzemplarze wzoru trafiają do kosza.
    29 października zostaje rozpoczęta reklamacja w sprawie zdjęcia "Bitwy". Powstają pomysły na temat samodzielnego wykonania fotografii w Muzeum Narodowym.

    listopad 2008 roku - zmiana dostawcy materiałów. W ramach negocjacji ustalone zostaje, że nie udostępni ich za darmo lecz sprzeda po cenach bardzo preferencyjnych - prawie pięciokrotnie taniej niż w sklepie, co i tak wymaga zebrania sporej sumy. Adam Panek rozpoczyna wielomiesięczną krucjatę na rzecz "Bitwy". On będzie głównym motorem napędowym przedsięwzięcia jeśli chodzi o sprawy materialne.

    20 listopada reklamacja zostaje uznana i otrzymujemy zdjęcie dobrej jakości. Od razu powstaje 50 części wzoru "surowego" oraz kilka zoptymalizowanego ponieważ na 29 listopada zaplanowane jest pierwsze spotkanie organizatorów z autorem wzoru i przekazanie kilku pierwszych części wzorów. Na pierwszy ogień idą najmniejsze, dolne fragmenty obrazu ponieważ szybciej można je przygotować i osoby haftujące mogą już zacząć pracę.

    styczeń 2009 roku - producent nici przenosi w ostatnich miesiącach fabrykę i zmienia technologię produkcji. Okazuje się, że nici z nowej partii farbują. Hafciarki chodzą z kolorowymi palcami. Informacja zwrotna trafia do przedstawiciela producenta, a cała partia nici zostaje wymieniona.

Pani Janina Panek ze swoją częścią wzoru. Odwrócona - Pani Joanna Gałkowska, również haftująca "Bitwę".
Janina Panek

    wrzesień 2009 roku - 13 września w Działoszynie organizowany jest piknik rodzinny "Pożegnanie Lata" - dochód przeznaczony jest na realizację projektu "Bitwa pod Grunwaldem". Dwa dni później na stronie http://www.haftix.pl/galeria/index.php?list=36 zostają umieszczone pierwsze zdjęcia fragmentu haftu.

    styczeń 2010 roku - na rynku zaczyna brakować kolorów używanych w "Bitwie" w promieniu kilkuset kilometrów od Działoszyna.

    luty 2010 roku - 10 lutego powstaje ostatnia część wzoru.
    Pod koniec miesiąca wszystkie części wzoru mają swoich wyszywających.

    marzec 2010 roku - 5 marca jedna osoba nagle choruje - prowadzone są poszukiwania chętnych do przejęcia jej pracy. 7 marca zostaje wybrana osoba zastępująca. Dwa dni później otrzymuje komplet materiałów i kontynuuje przerwaną pracę.
    Ma miejsce próba zszycia dwóch części.
    Konstytuuje się też powoli i klaruje status prawny powstającego dzieła oraz prawo własności.

Zszyte ze sobą cztery części haftu.

    kwiecień 2010 roku - Z Kancelarii Prezydenta zostaje wystosowane zaproszenie do wszystkich uczestników projektu na spotkanie organizacyjne obchodów 600-lecia Bitwy. Ma się odbyć w połowie maja. Jednocześnie, nie tylko przez wzgląd na uzyskaną informację, że Para Prezydencka interesowała się projektem, powstaje pomysł by dziełu nadać dedykację właśnie zmarłym: Lechowi i Marii Kaczyńskim.

Scenka ze spotkania organizacyjnego 4 maja 2010.

    czerwiec 2010 roku - utożsamianie klubu hafciarskiego "Penelopa" z haftowaną "Bitwą" było tak duże, że Klub zmienił nazwę na... "Matejkowe". 14 czerwca podczas festynu w Dobryszycach prowadzona jest loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na dokończenie dzieła.

    lipiec 2010 roku - znana jest już data publicznego pokazania dzieła. Będzie to 25 września 2010 roku.

Spotkanie organizacyjne 6 lipca 2010.

    11 lipca - w Lgocie Wielkiej podczas festynu powiatowego "Lato z Powiatem Radomszczańskim" prezentowane są fragmenty haftu.

    sierpień 2010 roku - powstał futerał do transportowania obrazu. Pozostają do wszycia dwie części haftu. 30 sierpnia, godz 1620 - zakończenie haftu. Najbliższe dni to stabilizacja obrazu, mocowanie w ramach, zabezpieczanie... i dużo radości.

Ostatni krzyżyk.

    wrzesień 2010 roku - 11 września miała miejsce w Działoszynie pierwsza, nieoficjalna prezentacja haftu. Zapraszamy na oficjalne odsłonięcie obrazu w dniach: 25 września w Dobryszycach i 26 września w Kleszczowie.

Przygotowanie do odsłonięcia w Dobryszycach.

Twórcy podczas uroczystości odsłonięcia.

Odsłonięcie obazu.

Uroczystości w Kleszczowie.

Ludzie

Janina Panek
Współorganizatorka przedsięwzięcia. Zajmuje się głównie koordynacją prac hafciarskich, wyszyła dwie pełne części i miała wkład w kilka innych.
Adam Panek
Współorganizator. Na siebie wziął poszukiwanie sponsorów i sprawy techniczne.
Małgorzata Dzwonek
Dobry Duch.
Grzegorz Żochowski
Autor wzoru.
Poszczególne części haftu
x1 y1
Osoba wyszywająca: Elżbieta Kowalska

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x2 y1
Osoba wyszywająca: Janina Panek

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x3 y1
Osoba wyszywająca: Anna Król

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x4 y1
Osoba wyszywająca: Zofia Osińska

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x5 y1
Osoba wyszywająca: Barbara Prudlak

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x6 y1
Osoba wyszywająca: Elżbieta Kowalska

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x7 y1
Osoba wyszywająca: Anna Kuśmierek

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x8 y1
Osoba wyszywająca: Jan Andziński

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x9 y1
Osoba wyszywająca: Wiesława Sztandera

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x10 y1
Osoba wyszywająca: Monika i Sławomir Dereccy

Rozmiar: 407x433 krzyżyki (176 231)
x1 y2
Osoba wyszywająca: Ewa Kiedos

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x2 y2
Osoba wyszywająca: Lidia Tokarska

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x3 y2
Osoba wyszywająca: Anna Król

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x4 y2
Osoba wyszywająca: Anna Stochniałek

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x5 y2
Osoba wyszywająca: Zenobia Kulka

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x6 y2
Osoba wyszywająca: Wanda i Dorota Humieniuk

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x7 y2
Osoba wyszywająca: Dorota Bernyś

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x8 y2
Osoba wyszywająca: Dorota Humieniuk i Teresa Pegza

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x9 y2
Osoba wyszywająca: Wanda i Dorota Humieniuk

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x10 y2
Osoba wyszywająca: Monika Derecka

Rozmiar: 407x433 krzyżyki (176 231)
x1 y3
Osoba wyszywająca: Wioletta Skowrońska

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x2 y3
Osoba wyszywająca: Wanda i Dorota Humieniuk

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x3 y3
Osoba wyszywająca: Aleksandra Filocha

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x4 y3
Osoba wyszywająca: Elżbieta Sasuła

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x5 y3
Osoba wyszywająca: Janina Panek

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x6 y3
Osoba wyszywająca: Barbara Frankiewicz

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x7 y3
Osoba wyszywająca: Danuta Jałocha

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x8 y3
Osoba wyszywająca: Dorota Humieniuk i Teresa Pegza

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x9 y3
Osoba wyszywająca: Ksawera Wojciechowska

Rozmiar: 433x433 krzyżyki (187 489)
x10 y3
Osoba wyszywająca: Justyna Galczak

Rozmiar: 407x433 krzyżyki (176 231)
x1 y4 + x1 y5
Osoba wyszywająca: Jolanta Liotka

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x2 y4 + x2 y5
Osoba wyszywająca: Urszula Kur

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x3 y4 + x3 y5
Osoba wyszywająca: Wiesława Pawełoszek

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x4 y4 + x4 y5
Osoba wyszywająca: Małgorzata Zając

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x5 y4 + x5 y5
Osoba wyszywająca: Janina Panek

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x6 y4 + x6 y5
Osoba wyszywająca: Barbara Walasińska

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x7 y4 + x7 y5
Osoba wyszywająca: Joanna Gałkowska

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x8 y4 + x8 y5
Osoba wyszywająca: Dorota Humieniuk i Teresa Pegza

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x9 y4 + x9 y5
Osoba wyszywająca: Dorota Bernyś

Rozmiar: 433x536 krzyżyki (232 088)
x10 y4 + x10 y5
Osoba wyszywająca: Marzena Marczak

Rozmiar: 407x536 krzyżyki (218 152)

Linki

    Galeria zdjęć

    Wątek forum programu HaftiX poświęcony "Bitwie". Tam można się wypowiedzieć i zadawać pytania.

    Filmiki pokazujące pracę w programie HaftiX nad ostatnim fragmentem wzoru cz. 1, cz. 2.

    Przykładowy fragment wzoru (x7 y3) w postaci pliku HFT do pobrania (2,3 MB). Do jego otwarcia potrzebny jest program HaftiX.

    Strona poświęcona obrazowi Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".

    Strona poświęcona bitwie pod Grunwaldem.

Media o "Bitwie".

    14.09.2009 Radio ZW Piknik rodzinny w Działoszynie
    16.02.2010 - Gazeta Wyborcza
    16.02.2010 Gazeta Częstochowa - "Krzyżacy z milionów krzyżyków"
    16.02.2010 Gazeta Białystok - "Krzyżacy z ośmiu milionów krzyżyków"
    18.02.2010 TVP TeleExpress
    18.02.2010 Radio ZW "Haftowany Grunwald"
    19.02.2010 Radio RMF FM - "Wstawaj szkoda dnia"
    20.02.2010 TVP Wiadomości
    20.02.2010 Fakty TVN "Haftują na bitwę pod Grunwaldem"
    20.02.2010 TOK FM
    05.03.2010 "Co nowego" - radomszczański dodatek do "Dziennika Łódzkiego"
    25.02.2010 TVP INFO
    21.03.2010 Gość Niedzielny nr 11/2010
    04.04.2010 Niedziela nr 14 (dodatek "Niedziela Częstochowska") "Wyhaftowały bitwę!" ( skan1, skan2 )
    27.04.2010 Cooltura 16/317 (tygodnik online)
    08.05.2010 Express ilustrowany (dodatek "Bliżej Ciebie Tygodnik Powiatu Pabianickiego" nr 18/476) "Grunwald jak spod igły..."
    15.05.2010 WENA 3/2010 - "Bitwa pod Grunwaldem"
    08.06.2010 Zyciepabianic.pl - "Jak pabianiczanki Grunwald haftowały"
    10.06.2010 Gazeta Radmoszczańska 23/2010 "Igła, nitka i rycerze" (plik PDF z całym numerem)
    25.06.2010 Serwis Niedziela - "Haftowana 'Bitwa pod Grunwaldem'"
    07.07.2010 TVN 24 "Prosto z Polski" - "Grunwald w 8 mln krzyżyków"
    08.07.2010 Przyjaciółka nr 14/2010 - "Igłą i dłutem powtórzyli Grunwald"
    09.07.2010 Gazeta Białystok - "Krzyżacy z krzyżyków na finiszu"
    15.07.2010 Maleman nr 11 - "Krajobraz przed bitwą"
    17.07.2010 TVN Fakty Sztuka bitewna
    09.08.2010 Radomsko24.pl Haftowany projekt "BITWA"
    12.08.2010 Życie na Gorąco - "Kobiety zdobędą Grunwald"
    12.09.2010 Gazeta Łódź - "'Bitwa pod Grunwaldem' z ośmiu milionów krzyżyków"
    13.09.2010 Radio ZW - "Pokaz obrazu 'Bitwa pod Grunwaldem'"
    17.09.2010 "Nasz Tygodnik", dodatek do "Dziennika Łódzkiego" - "Haftowane cudo"
    24.09.2010 "Dziennik Łódzki" Kleszczów: haftowana "Bitwa pod Grunwaldem"
    25.09.2010 "Gazeta Wyborcza" - Prezentacja haftowanej kopii obrazu "Bitwy pod Grunwaldem"
    25.09.2010 TVP "Teleexpress" - Wyhaftowana "Bitwa pod Grunwaldem"
    27.09.2010 "Dziennik Łódzki" Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem"
    27.09.2010 "Niedziela" - Z krzyżykami na Krzyżaków
    27.09.2010 Telewizja NTL Radomsko - Krzyżykowa Bitwa pod Grunwaldem
    27.09.2010 "Życie Pabianic" - Nasze Bitwę pod Grunwaldem haftowały
    30.09.2010 e-Bełchatów - portal informacyjny - Haftowana replika
    30.09.2010 e-Pajęczno - Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem" odsłonięta
    05.10.2010 e-Bełchatów - portal informacyjny - Bitwa w Bełchatowie
    05.10.2010 e-Bełchatów - portal informacyjny - "Bitwa pod Grunwaldem" w Oratorium im. Jana Pawła II
    08.10.2010 Naszemiasto.pl - Bełchatów Pabianiczanki wyhaftowały "Bitwę pod Grunwaldem"
    08.10.2010 ePiotrków.pl - Można oglądać "Bitwę pod Grunwaldem"
    15.10.2010 Stowarzyszenie Twórców Przedmiotów Artystycznych "KANWA" - Wielka bitwa wielki obraz
    18.10.2010 Dziennik Zachodni - Bitwa pod Grunwaldem znalazła się w Popowie
    10.11.2010 Coats Polska - "Bitwa pod Grunwaldem" - muliną malowana
    15.11.2010 "Wena" 6/2010 - "Bitwa pod Grunwaldem"
    15.11.2010 "Kram z Robótkami" 11-12/2010 - Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem"
    24.11.2010 Centralne Muzeum Włokiennictwa - Haft Krzyżykowy według obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem"
    25.11.2010 MMŁódź - Największa wyhaftowana "Bitwa pod Grunwaldem" w CMW Łodzi
    25.11.2010 RMF24 - Największa ręcznie wyhaftowana "Bitwa pod Grunwaldem"
    26.11.2010 Kontakt 24 - Dwa lata haftowali Bitwę pod Grunwaldem
    28.11.2010 "Dziennik Łodzki" - Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem"
    31.12.2010 "Kurier Poranny" - Niezwykły przypadek. Grunwald igłą i nitką malowany
    01.01.2011 "Moje Robótki" Nr 1/2011 - Krzyżykowa "Bitwa pod Grunwaldem"
    12.01.2011 Gazeta Białystok - Megahaft 'Bitwa pod Grunwaldem' już w Białymstoku
    15.01.2011 Wrota Podlasia - Bitwa pod Grunwaldem w Białymstoku
    15.01.2011 TVP Białystok - Bitwa pod Grunwaldem haftowana
    15.01.2011 TVP Białystok - "Obiektyw"
    15.01.2011 "Kurier Poranny" - Bitwa pod Grunwaldem - haftowany obraz Jana Matejki można oglądać w Galerii Podlaskiej
    17.01.2011 "Kurier Poranny" - Igłą, nitką i kolorowymi krzyżykami wyhaftowali "Bitwę pod Grunwaldem"
    31.01.2011 Białystok Online - Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem". Mrówcza praca ludzkich rąk
    01.02.2011 TVP Białystok - Konik
    15.02.2011 Naszemiasto.pl - Radomsko Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem"
    15.02.2011 ePiotrków.pl - Haftowana i największa "Bitwa pod Grunwaldem"
    16.02.2011 Oficjalna strona miasta Radomsko - Haftowany Grunwald odsłonięty
    22.02.2011 Dziennik Wschodni.pl - Markuszów: Największy na świecie obraz wykonany haftem
    11.03.2011 Naszemiasto.pl - lubelskie - W Markuszowie wyhaftowali obraz bitwy pod Grunwaldem
    13.03.2011 RMF 24 - Haftowana bitwa pod Grunwaldem jak malowana
    13.03.2011 TVP Lublin - Haftowana bitwa. Największy na świecie obraz wykonany haftem krzyżykowym
    13.03.2011 Radio Lublin - Haftowana Bitwa pod Grunwaldem zawitała do Markuszowa
    13.03.2011 RMF FM - Haftowana bitwa pod Grunwaldem jak malowana
    13.03.2011 Urząd Gminy Markuszów - Igłą Malowane. Największy ręczny haft krzyżykowy świata w Markuszowie
    14.03.2011 zielonypierscien.pl - Oblężenie "Bitwy pod Grunwaldem" i stoisk twórców ludowych
    14.03.2011 Gazeta Lublin - Wielka haftowana Bitwa pod Grunwaldem
    14.03.2011 lublin.com.pl - Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem" w Markuszowie
    14.03.2011 Rzeczpospolita - Matejko z krzyżyków
    19.03.2011 lubartow24.pl - 187 tysięcy krzyżyków w jednym hafcie
    21.03.2011 lubartow24.pl - Haftowana replika obrazu Matejki
    22.03.2011 lubartow24.pl - Wielki haftowany obraz w Ostrowie Lubelskim
    22.03.2011 lubartow24.pl - Wielki haftowany obraz do końca marca w Ostrowie Lubelskim
    02.04.2011 Naszemiasto.pl - Wieluń - Wyhaftowali Grunwald, teraz biorą się za "Hołd Pruski"
    03.04.2011 Dziennik Zachodni - Największy haftowany obraz bitwy pod Grunwaldem w Częstochowie
    07.04.2011 Radio "Fiat" - "Bitwa pd Grunwaldem" - haft-gigant na Politechnice.
    08.04.2011 Telewizja Orion - Wielki haft wielkiej bitwy
    12.04.2011 Miasto Dzieci.pl - Łodź - Największy na świecie haft krzyżykowy w Aleksandrowie Łódzkim
    17.04.2011 Alemiasto.pl e-serwis Aleksandrowa Łodzkiego - Mrówcza praca ludzkich rąk
    18.04.2011 Portal Aleksandrowa Łódzkiego - Tłumy na Bitwie pod Grunwaldem
    01.06.2011 Pabianice, Oficjalny Portal Miejski - Gobelin Bitwa pod Grunwaldem
    02.08.2011 Onet.pl - "Bitwa pod Grunwaldem" opuszcza Łódź
    01.02.2012 portal "Kocham Konie" - Największy haft na œwiecie
    i wiele serwisów internetowych powtarzających informacje za PAP lub którymś z mediów.


O programie | Galeria | Pomoc | Poradnik | Kontakt | Pisalnia | Pobierz | Cennik | Darmowe wzory | RSS | English